poniedziałek, 12 sierpnia 2013

MŁYNKI DO KAWY


Podaje się, że kawa pojawiła się w Europie w latach 1670 – 1680, jednak przyrząd do mielenia ziaren kawy, pojawił się później. 

Na początku ziarna były rozbijane w moździerzu, a następnie przechowywane w małych, najczęściej skórzanych, sakiewkach. Później do rozdrabniania ziaren zaczęto używać młynków do przypraw. Dopiero w XVIII wieku pojawiła się koncepcja skonstruowania specjalnego młynka do kawy. Ponieważ w tamtych czasach kawa była dobrem bardzo rzadkim i prawdziwym rarytasem, pierwsze młynki powstawały z czystego lub pozłacanego srebra. Dopiero później, kiedy kawa stała się bardziej dostępna, pojawiły się młynki wykonane z żelaza, mosiądzu, a także z drewna.

Zasada działania młynka do kawy jest bardzo prosta. Najczęściej na górze jest umieszczona korbka, która wprawia w ruch śrubę, a ta porusza metalowe, pofałdowane krążki. Nad krążkami, z boku lub u góry, umieszczony jest otwór, w którym umieszczane są ziarna kawy. Otwór ten może być otwarty bądź też przykryty przykrywką. Zmielona kawa sypie się przez szyjkę, która jest połączona z oddzielnym zbiorniczkiem lub oddzielną szufladką. Wszystko uzależnione jest od pomysłu i kreatywności konstruktora urządzenia.

W kolekcjach starych, zabytkowych młynków do kawy, bardzo często można natrafić na prawdziwe „perełki”, np. srebro specjalnie spreparowaną skórą rekina lub płaszczki, drewno z żelaza, miedź z okuciami.


Młynki elektryczne stały się popularne od 1957 roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy od ich wprowadzenia na rynek, sprzedanych zostało ponad trzy miliony sztuk! Niestety, wielu z nas zapomina o młynkach do kawy, gdyż na półkach sklepowych, w większości są dostępne kawy mielone pakowane próżniowo. Jednak smak tak zaparzonej kawy, nie jest porównywalny z tym, jaki uzyskamy ze świeżo zmielonych ziaren. Warto pamiętać o tym, że współczesne młynki do kawy, pozwalają nie tylko na zmielenie ziaren różnej grubości (w zależności od tego w czym kawa będzie zaparzana), ale też dopasowanie odpowiedniej ilości (czy dla 1, 2, 3 osób). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz