czwartek, 8 sierpnia 2013

KAWA W DONICZCE


W uprawach domowych najczęściej spotykanym gatunkiem kawy jest kawa arabska (Coffea arabica), która rośnie do wysokości 1 - 1,5 m. Górną wartość roślina uzyskuje po kilkunastu latach. Jeśli nie chcemy mieć za dużego okazu, można go odrobinę przyciąć. Niestety uzyskane w ten sposób sadzonki słabo się ukorzeniają. 

W domowych warunkach kawa zakwita zwykle później niż w szklarni, czy na plantacji i następuje to po 6 - 7 latach, przeważnie pod koniec lata. Kwiaty występują równocześnie z owocami i są białe, z kształtu gwiaździste, pięciopłatkowe, wyrastające w kątach liści po 2 - 4. 

Dla drzewka kawowego hodowanego w domu najlepsza jest wystawa wschodnia lub zachodnia, przy czym w przypadku drugiej opcji dobrze jest jeśli roślina znajduje się tuż za firanką - nie może być wystawiona bezpośrednio na słońce, gdyż o zachodzie jest ono ostrzejsze niż o wschodzie. Latem dobrze jeśli drzewko przebywa w temperaturze 25 – 30 stopni Celsjusza, ale tylko przy wysokiej wilgotności powietrza, natomiast zimą znosi spadki temperatury nawet do 15 stopni (oczywiście przy ograniczeniu podlewania), za to wtedy źle znosi wahania temperatury, ponieważ reaguje zrzucaniem liści. 

Do podlewania kawowca należy używać miękkiej wody, lejąc ją od góry doniczki (czyli nie do podstawki). Doniczka nie może stać w wodzie dłużej niż kwadrans. Można temu zapobiec poprzez dosypanie żwirku do podstawki, który zwilżony będzie podnosił wilgotność powietrza. 

Liście należy często zraszać, powinny jednak zdążyć wyschnąć przed nocą. Częste zraszanie zastępuje mycie liści, z którymi należy postępować bardzo ostrożnie, gdyż są bardzo delikatne. 

Ziemia darniowa, kwaśny torf, ziemia liściowa, gruboziarnisty piasek w proporcjach 2:2:2:1, takie warunki należy zapewnić hodowanej roślinie. Nie można zapomnieć o 2 cm warstwie drenażu na dnie doniczki (keramzyt lub potłuczone gliniane doniczki). Stosując inne mieszanki należy wybierać te o niskim pH (kwaśniejsze). Co 3 - 4 tygodnie trzeba nawozić kawowiec nawozem dla różaneczników (azalii), lub też używać suchego obornika.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz