piątek, 2 sierpnia 2013

KARDAMON


KARDAMON - to roślina spowinacona z imbirem, ma podłużne liście i krótkie łodyżki z kwiatami.
Kardamon jest charakterystycznym składnikiem kuchni indyjskiej oraz pakistańskiej, ale stosuje się go w innych krajach Bliskiego Wschodu, w Rosji, Niemczech, Skandynawii. We Francji i Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się kardamon w przemyśle perfumiarskim. Rośnie na wybrzeżu malabarskim, jest uprawiany na Sri Lance, w Gwatemali, Meksyku.Kardamon po szafranie i wanilii jest jedną z najdroższych przypraw świata!

Odmiany kardamonu
Kardamon zielony - ma delikatny, ale nietrwały cytrynowy zapach. Przed dodaniem do potraw kardamon należy zmielić.
Kardamon biały - to sztucznie wybielany kardamon zielony.
Brązowy kardamon - jest rośliną innego gatunku, jest gorzki, torebki nasienne są niesmaczne i wydają nieprzyjemny zapach kamfory.


Przechowywanie kardamonu
Kardamon przechowujemy w torebkach nasiennych, gdyż w postaci zmielonej szybko straci zapach. Aby z nasion kardamonu wydobyć aromat należy go uprażyć na suchej, rozgrzanej patelni przed dodaniem do pikantnych potraw.


Zastosowanie kardamonu
1. Służy do aromatyzowania napojów np. mocnej, gorzkiej kawy lub herbaty. Szczególnie stosownym jest podanie herbatki z kardamonem po posiłku, dzięki której poprawi się nasze trawienie. Aby zrobić pyszną aromatyczną herbatę z kardamonem należy do imbryczka z sitem nasypać 2-3 łyżeczki herbaty, 12 rozgniecionych uprzednio torebek kardamonu i kawałek skórki pomarańczowej, zalać napar wrzątkiem i odstawić na 10 minut pod przykryciem. Następnie stosować jako esencję, rozcieńczając herbatkę wodą i gorącym mlekiem. Podajemy słodzoną, na gorąco lub przestudzoną.
2. Kardamon dodaje się także do aromatycznych, rozgrzewających napojów alkoholowych, zobacz przepis: Glogg szwedzki grzaniec. W krajach zachodnich kardamon stał się popularnym dodatkiem do grzanego wina lub gorącego ponczu. Równie dobrze posłuży do aromatyzowania likierów, wódek.
3. Występuje w deserach lodowych, śmietankowych, słodyczach i ciastkach. Ja osobiście uwielbiam szarlotkę z dodatkiem kardamonu. W Skandynawii piekarze używają kardamon do wypieku ciast i pieczywa, a w Niemczech dodają go do przetworów mięsnych. Ciekawym rozwiązaniem będzie dodanie torebek kardamonu do marynowanych śledzi.
4. W krajach afrykańskich i dalekowschodnich kardamon żuje się dla odświeżenia oddechu.
5. Kardamon pasuje do pieczonych lub gotowanych śliwek, jabłek i gruszek, można go użyć do urozmaicenia smaku sałatek owocowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz