piątek, 16 sierpnia 2013

DLACZEGO MĘSKIE UBRANIA ZAPINAJĄ SIĘ NA PRAWO?Może to szczegół, ale dość zastanawiający - dlaczego męskie i damskie ubrania zapinają się na różne strony? 

Zwyczaj wywodzi się prawdopodobnie z XIII wiecznego dworu francuskiego, kiedy zapanowała moda na ubrania zapinane na wiele guzików. Damy były ubierane przez służące, a panowie ubierali się sami. Szycie damskich ubrań zapinanych na lewą stronę ułatwiało ich zapinanie i rozpinanie na ogół praworęcznym służącym. Dla mężczyzn, którzy ubierali się sami, guziki po lewej stronie nie miałyby sensu i tylko utrudniałoby zadanie w większości praworęcznym panom. Poza tym związane było to także z bronią noszona na lewym biodrze, która wygodniej było wyciągać prawą ręka. Kobiety zaś mają zwyczaj trzymać dziecko na lewej ręce, a prawej używają do rozpinania ubrania np. podczas karmienia piersią. Nie zawsze jednak męskie ubrania zapinają się na prawo. U chasydzkich Żydów stroje męskie zapinane są na lewo. Wynika to z biblijnego nakazu odróżniania się od niewiernych chociażby usytuowaniem guzików.

3 komentarze:

 1. Oo. Pierwszy raz o tym słyszę. Ile to się można w sieci dowiedzieć. Dzięki za edukujący wpis. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cieszę się, że wpis się podoba.
   Pozdrawiam 🙂

   Usuń
 2. Wiecie, że nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Uznałem, że tak po prostu jest i nie ma nad czym dyskutować. Ale dobrze wiedzieć. Jeśli chodzi o strój to dla mnie jest ważną kwestią, tak samo buty. Nie tak dawno trafiłem na sklep https://butymodne.pl/nikopol-skora-naturalna-p29.f125.html , gdzie można kupić skórzane buty, różne modele. Myślę, że zrobię tam udane zakupy.

  OdpowiedzUsuń