czwartek, 6 czerwca 2013

ALWAYS COCA-COLA


6 czerwca 1889 roku Coca – Cola zarejestrowała swój znak firmowy.

Historia firmy
Choć trudno w to uwierzyć, pod koniec XIX wieku Coca-Cola była dostępna tylko w aptece i to za oceanem.To właśnie znany i ceniony w Atlancie aptekarz, dr John Pemberton, stworzył recepturę orzeźwiającego napoju o barwie karmelu. Warto wspomnieć, że farmaceuci w XIX wieku byli przedsiębiorcami poszukującymi produktów, które mogliby sprzedawać w swoich aptekach. Pemberton nieustannie pracował nad nowymi miksturami, lekami i napojami orzeźwiającymi.

Do wytwarzania napojów zawsze używał naturalnych składników. Miał wizję, jaki powinien być napój, który zapewni mu sukces i popularnością pobije wszystkie wcześniejsze. I tak, po wielu próbach, 8 maja 1886 r., dr John Stith Pemberton stworzył w mosiężnym kociołku aromatyczny, zabarwiony karmelem, syrop. Dzbanek mikstury zaniósł do największej apteki w mieście. Tego dnia miała miejsce premiera napoju, który, po wymieszaniu z wodą sodową, sprzedawano z saturatora po pięć centów za szklankę

Nazwę "Coca-Cola" stworzył Frank Robinson, wspólnik I księgowy doktora Pembertona. To on wykaligrafował słynny znak towarowy o charakterystycznym kroju pisma. 29 maja 1886 r., w The Atlanta Journal pojawiła się pierwsza reklama prasowa z hasłem: ,,Coca-Cola jest pyszna i orzeźwiająca". Dr Pemberton nie doczekał sukcesu Coca-Coli, zmarł półtora roku po opracowaniu receptury. W 1893 r. aptekarz Asa Candler wykupił prawa do Coca-Coli i umiejętnie rozreklamował produkt, który szybko stal się znany nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i za granicą.

Po śmierci Candlera, w 1919 r., firma przeszła w ręce bankiera, Ernesta Woodruffa, a później w ręce jego syna. Na giełdzie papierów wartościowych pojawiło się pięćset tysięcy akcji firmy, po czterdzieści dolarów za sztukę.

Akcje rozeszły się w ekspresowym tempie. Pemberton, podobnie jak większość aptekarzy, był tajemniczy. Jego sukces zależał od pokazania na rynku czegoś, co różniło się od reszty produktów. Coca-Cola niewątpliwie była przełomowym napojem, co skłoniło Pembertona do ostrożności w przekazywaniu innym jej składu. Gdy receptura trafiła do rodziny Candlerów, a potem Woodruffow - nadal pilnie ja chroniono. Dzisiaj Coca-Cola jest najlepiej chronionym sekretem w historii handlu. Firma Coca-Cola nigdy nie ujawnia, ile osób zna skład napoju.

Oryginalna receptura Coca-Cola była przechowywana w skarbcu banku SunTrust w centrum Atlanty, w USA od 1925 r . W roku 2011, po 86 latach firma Coca-Cola przenosi swoją pilnie strzeżoną, liczącą już 125 lat, recepturę w nowe miejsce, do muzeum historii Coca-Coli The World of Coca-Cola w Atlancie.

W latach czterdziestych XX wieku Coca-Cola zawitała do Europy wraz z wojskiem amerykańskim, które podpisało kontrakt z producentem na zaopatrzenie go w ten smaczny napój. Obecnie Coca-Cola orzeźwia i cieszy Iudzi w ponad 200 krajach na całym świecie.


(informacja ze strony: www.cocacola.com.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz