środa, 19 marca 2014

NAJDROŻSZA KAWA ŚWIATA


Kawa Luwak (Kopi Luwak) - to gatunek kawy pochodzący z południowo - wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych Łaskuna Muzanga (Paradoxurus Hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a także luwak. Kopi to indonezyjskie słowo oznaczające kawę. 

W jaki sposób powstaje jedna z najdroższych kaw świata? Luwak zjada owoce kawy, miąższ owoców zostaje strawiony, ale nie samo ziarno. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy, ziarno przechodzi przez przewód pokarmowy luwaka i jest wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a dodatkowo przez przejście przez przewód pokarmowy cywety ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, niepowtarzalny aromat. Po oczyszczeniu i wyprażeniu kawę przetwarza się w typowy sposób. Kawa Luwak jest zbierana  przez ludność z wysp indonezyjskich Sumatra, Jawa, Sulawesi, ale także z Filipin (gdzie produkt ten nazywa się Kape Alamid), Wietnamu (podobny rodzaj kawy o nazwie "weasel coffee", czyli "kawa łasicy"; w rzeczywistości owa łasica to tylko lokalna odmiana cywety) i południa Indii, a następnie sprzedawany do punktów skupu. Wysoka cena skupu czasem skłania mieszkańców do łowienia cywet i karmienia ich owocami kawy dla łatwiejszego uzyskania znacznych ilości tego gatunku kawy. 

Kopi Luwak jest najdroższą kawą na świecie, ponieważ kilogram tego przysmaku może kosztować nawet do 1000 euro. Dzieje się to z protego powodu - rocznie światowe "zbiory" tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300 - 400 kg. Głównymi konsumentami są Stany Zjednoczone i Japonia, chociaż staje się dostępna też w innych krajach. W Polsce opakowanie 450g sprzedawane jest za ponad 1500 złotych). 

2 komentarze:

 1. Trochę obrzydliwie to brzmi, ale jeśli ta kawa jest świetna, to może warto jej spróbować. Może kiedyś będę miał okazję na to, ale póki co popijam sobie moją ulubioną kawę z Etiopii :) Już nie mogę doczekać się kolejnych ciekawostek z Twojej strony. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest kwestią indywidualnego gustu i smaku.
   Mnie osobiście ta kawa nie powaliła na nogi, jednakże uważam, że trzeba samemu spróbować, żeby mieć podstawę do późniejszej wypowiedzi, jeśli ktoś zapyta :)
   Pozdrawiam!

   Usuń