piątek, 29 listopada 2013

ANDRZEJKI


Andrzejki to wieczór wróżb, które odprawia się w nocy 29/30 listopada czyli w Wigilię św. Andrzeja (patrona Rosji, Grecji i Szkocji). W Polsce Andrzejki to wyjątkowa okazja nie tylko do wróżb, ale również do świetnej, hucznej zabawy organizowanej przed nadchodzącym Adwentem.

Dawno temu wróżby andrzejkowe były skierowane przede wszystkim do niezamężnych dziewcząt (Katarzynki były odpowiednikiem Andrzejek dla kawalerów) i traktowano je bardzo poważnie, jednak współcześnie skierowane są do wszystkich i łączą pokolenia.

Jak kiedyś wyglądały Andrzejki?
Do najbardziej znanych wróżb można zaliczyć lanie wosku, jednak na samym początku była to tak naprawdę cyna lub ołów, pochodzące z ram okien bądź też witraży kościoła (jako symbol nierozerwalnego związku małżeńskiego). Po roztopieniu wosku (cyny/ołowiu) przelewano je przez dziurkę od klucza (znaczenie „otwarcia bramy czasu”) do zimnej wody, na której pojawiały się konkretne kształty mające swoje symboliczne znaczenie.

Jednak swojego przyszłego męża panny mogły także poznać we śnie, jednak aby do tego doszło przez cały dzień należało pościć, a przed snem zjeść słonego śledzia, który miał być gwarancją proroczego snu o wybranku serca. Zamiast jedzenia śledzia można również było pomodlić się do św. Andrzeja, który w odpowiedzi na modlitwy we śnie mógł ukazać niewieście ukochanego.

Bez względu na wierzenia warto jednak tego dnia spotkać się z przyjaciółmi i we wspólnym gronie spędzić ten czas, tym bardziej, że obecnie mamy coraz mniej czasu dla innych… 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz