wtorek, 7 marca 2017

CHEMEXChemex (Chemex coffeemaker) to nie tylko naczynie, ale jedna z najprostszych i aktualnie bardzo popularnych alternatywnych metod zaparzania kawy. 

Urządzenie zostało stworzone w 1941 roku przez amerykańskiego chemika Petera Schlumbohm'a, choć sam projekt ekspresu wynalazca opatentował już 2 lata wcześniej, chwilę przed założeniem firmy Chemex Corporation, która produkuje go do dziś.  


Chemex to nic innego, jak szklana kolba, która swoim kształtem przypomina klepsydrę lub grubszą karfkę, najczęściej o pojemności ok. 750 ml (4 filiżanek). U góry - w szyjce, umieszcza się specjalne papierowe filtry (są one grube i wielowarstwowe, zupełnie inne niż te, które stosuje się w standardowych ekspresach przelewowych, a to dlatego że mają za zadanie usunięcie z kawy m.in. olejków kawowych czy kafestolu), które wypełnia się grubo zmielonymi ziarnami kawy.

W celu przygotowania kawy należy - w osobnym naczyniu - przygotować wodę, która będzie podgrzana do temperatury 80 - 90 st. C. Zwilżyć wrzątkiem filtr, dodać do niego kawę (ok. 50 g na 750 ml napoju), polać niewielką ilością przygotowanej wcześniej i ostudzonej wody, odczekać ok. 1 minutę zanim płyn się przecedzi, a następnie czynność powtarzać, aż do momentu zapełnienia się całej kolby. 


Wykorzystywana przez Chemex metoda zaparzenia poprzez "naciąganie" (infuzję) sprawia, że pomimo dłuższego czasu przygotowania napoju, kawa ma o wiele bogatszy smak i szlachetniejszy aromat oraz w mniejszym stopniu wyczuwalna jest goryczka oraz kwasowość. 

Jako ciekawostkę warto dodać, iż Ian Fleming w swojej powieści "Pozdrowienia z Rosji" ("From Russia with Love"), opisał Chemex, jako ulubiony sposób zaparzania kawy przez Jamesa Bonda.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz