niedziela, 30 listopada 2014

TASENOGRAFIA


Termin Tasenografia oznacza wróżenie z fusów herbacianych, jak i kawowych. Praktyka ta została  zapoczątkowana w Chinach, a na gruncie europejskim jej popularność przypadła na XVII i XVIII wiek. Odczyt przepowiedni dokonuje się na podstawie uzyskanych kształtów, zgodnie z ruchem wskazówek, zaczynając od uszka filiżanki.

Tradycja wróżenia z fusów sięga najdalszych zakątków historii, a pierwsze przepowiednie można spotkać już w chińskich legendach ludowych. Według powszechnej opinii uważa się, iż wróżyć można jedynie z fusów po kawie, jednak pierwsze przepowiednie były przeprowadzane po wypiciu wywaru herbacianego.

Tasenografia ma na celu przepowiedzenie przyszłości osobie, która przed momentem wypiła kawę, bądź herbatę. Wróżeniu towarzyszą bardzo silne emocje, które przenoszone bezpośrednio na filiżankę, tworzą przeróżne wzory. To właśnie umiejętność poprawnego odczytywania wzorów powstałych na dnie filiżanki jest największym darem, gdyż wróżbita powinien mieć szeroką wyobraźnię, która pozwoli mu przypasować odpowiednie kształty do odpowiedniego przedmiotu, a następnie do sytuacji życiowej osoby, która spożywała napój.


Jak wróżyć z fusów? Nic bardziej prostego, jedyne co jest potrzebne, to porcelanowa filiżanka, która nie posiada żadnych wzorów i zdobień, oraz kawa lub herbata. Osoba, której będzie się wróżyło nie może niczego dodawać niczego do kawy lub herbaty, gdyż może to zepsuć efekt wizualny, na który wskaże wróżba z fusów. Najważniejszą rzeczą podczas wykonywania takich wróżb, jest fakt, że kawę lub herbatę musi wypić osoba, której chcemy przepowiedzieć przyszłość. Ważne jest, aby nie wypijać napoju do końca, gdyż należy zostawić warstwę wywaru, która będzie zakrywała fusy. Po zakończonym rytuale picia kawy czy herbaty, osoba wróżąca musi wziąć filiżankę w swoją lewą ręke i trzykrotnie zamieszać w kierunki przeciwległym do ruchu wskazówek zegara. Następnie odwrócić filiżankę do góry dnem, tak aby wypłynęła uprzednio pozostawiona warstwa napoju. W tym momencie w filiżance zostają już tylko fusy, z których trzeba wydobyć odpowiednie wróżby. Ważne jest, aby odczytywać powstałe wzory pod różnymi kątami nachylenia filiżanki. Jest to istotne głównie dlatego, iż znak powstający bliżej uchwytu, oznacza zdarzenie, które będzie miało miejsce w domu, w rodzinie, bądź w najbliższej okolicy. Natomiast im dalej od uchwytu, tym zdarzenie bądź sytuacja jest dalsza od osobistych problemów osoby, której wróżymy. Istotne jest również położenie względem głębokości. Im wyżej ukaże się znak, tym bliższe wydarzenia przedstawia, natomiast wróżby z fusów kawy czy herbaty ukazujące się na samym dnie, będą miały miejsce w bardzo odległej przyszłości. Jeśli w danym dniu wróżba w żaden sposób nie chciała się ukazać, a na dnie filiżanki pojawiła się jedynie papka fusów, należy przerwać wróżenie i powtórzyć je kolejnego dnia. Jest to bardzo ważne, gdyż nie można wróżyć kilka razy tego samego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz