niedziela, 12 października 2014

CAFFE VALDOSTANA


Caffè alla valdostana (wł) lub Café à la valdôtaine (fr) – jest to tradycyjny napój włoski na bazie kawy i alkoholu, podawany głównie w czasie Bożego Narodzenia, ale także w okresie zimowym. Napój ten jest serwowany przede wszystkim w Dolinie Aosty oraz w okolicach włoskich Alp, gdzie pije się go w grupie od 4 do 6 osób ze specjalnego "czajniczka" o nazwe Coppa dell'amicizia (wł) lub Coupe de l'amitié (fr). 

Caffè alla valdostana pojawiła się prawdopodobnie dzięki "Marroniers" lub "Soldats de la neige", którzy w latach 1100 - 1930 patrolowali góry Gran San Bernardo. Byli to żołnierze działający jako przewodnicy oraz udzielali schronienia oraz pomocy dla podróżników. Caffè alla valdostana stała się tradycją, ponieważ nie tylko żołnierze, ale i wędrowcy potrzebowali dodatkowej energii do walki z zimą, niską temperaturą oraz wrogim środowiskiem. 

W tamtym czasie było bardzo wiele napojów kawowych, jednak Caffè alla valdostana była wśród mieszkańców i przejezdnych tym popularnym i ulubionym sposobem parzenia i podawania kawy. Każda rodzina przekazywała z pokolenia na pokolenie swój wyjątkowy i niepowtarzalny przepis na przygotowanie CAFFE VALDOSTANA. Oprócz podstawowych składników, jakimi są kawa, koniak, skórka pomarańczowa, można w recepturach napotkać inne, które mają podkreślić personalizację danego przepisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz