czwartek, 12 września 2013

WROGOWIE KAWY


Kawowiec żyje około 50 lat, jednak nieustannie jest narażony na liczne choroby, szkodniki oraz katastrofy naturalne.

Jedną z najbardziej niszczycielskich chorób jest grzyb – rdza kawy. Po raz pierwszy pojawiła się w Afryce około 1860 roku i blisko dekadę później niemal doszczętnie zniszczyła uprawy na Cejlonie. Ówcześni plantatorzy kawy w obawie przed nawrotem epidemii, porzucili swoje plantacje i zaczęli zajmować się uprawą herbaty. Dzięki temu Hindusi stali się mistrzami w produkcji herbaty, a Anglicy wielbicielami tego napoju. Wracając do rdzy kawy, należy pamiętać, iż atakuje ona jedynie sadzonki Arabiki, ponieważ Robusta zawiera znacznie więcej kofeiny oraz miedzi, a przez to jest na nią odporna.

Jest bardzo wiele gatunków szkodników zagrażającym kawowcom, a ich liczbę szacuje się na minimum 850! Wśród nich są chrząszcze, które po zagnieżdżeniu się w pniu kawowca drążą tunele, co powoduje ogromne szkody. Czerwone mrówki oraz pluskwiaki gryzą owoce i kwiaty, a niezliczone gatunki gąsienic oraz zielone, brązowe lub białe koszenile są odwiecznymi wrogami kawowca.

Ponieważ uprawy kawy wymagają specyficznego klimatu oraz gleby, plantacje bardzo często są położone na terenach zagrożonych aktywnością sejsmiczną. Wśród katastrof naturalnych mających niszczycielski wpływ na kawowce, należy pamiętać również o cyklonach i morskich falach o charakterze sejsmicznym. W Brazylii kawowcom może dodatkowo zagrażać mróz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz