piątek, 5 lipca 2013

PALENIE KAWY cz.1


Kawa palona ma o wiele lepszy smak niż surowa - aromat zielonej kawy zawiera ok. 25 związków aromatyczno - smakowych, a kawo po upaleniu - aż ok. 700!!!. Aby zachować jej jakość najczęściej jest ona poddana temu procesowi dopiero w kraju docelowym.

Gotową do palenia zieloną kawę umieszcza się w wielkim bębnie, gdzie poddawana jest ona działaniu wysokiej temperatury. Tak zaczyna się transformacja od zielonego ziarna do gotowego do przygotowania napoju. 

Są trzy stopnie palenia – jasne, średnie i ciemne. Im ciemniejszy brąz tym mocniejsza kawa. Po 5 - 7 minutach intensywnego palenia, ziarna zostają pozbawione większości wilgoci. Stają się żółtawe i pachną podobnie do popcornu. Po 8 minutach pojawia się pierwszy „trzask" (dźwięk jak przy prażeniu popcornu). Ziarna zwiększają swój rozmiar nawet dwukrotnie i pękają. Ich kolor zmienia się na jasno brązowy. Wtedy zaczynają w nich dominować gorzkie nuty. Złożony smak nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Po 10 - 11 minutach kolor ziaren staje się jeszcze ciemniejszy, a na ich powierzchni pojawiają się aromatyczne olejki. Wtedy dopiero rozwija się pełny smak kawy, a jej aromat, kwasowość i body balansują się (czas palenia jest inny dla każdej kawy i waha się od 11 - 15 minut.). Drugie „trzaśnięcie" oznacza, że kawa jest już prawie gotowa. Moment, w którym kawa opuszcza bęben jest niezapomniany. Zapach świeżo palonej kawy wypełnia powietrze, a dźwięk wypadającej z bębna kawy przypomina aplauz publiczności po drugim „trzaśnięciu".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz