wtorek, 30 lipca 2013

KAWA ETIOPSKA


Najwcześniejsze wzmianki o kawie z VI wieku naszej ery wskazują na tereny dzisiejszej Etiopii jako miejsce jej odkrycia. Stąd też pochodzi legenda o pasterzu Kaldim, który pasąc kozy zauważył, że po zjedzeniu owoców pewnego krzewu zwierzęta stają się niezwykle ożywione. Kaldi zaniósł owoce do pobliskiego klasztoru, przeor wszelako uznał je za dzieło szatana i kazał wrzucić do ognia. Cudowny aromat palonych ziaren spowodował jednak, że wyciągnięto je z ognia, zaparzono napój i od tej pory klasztor zasłynął z wyjątkowej pracowitości mnichów.

Przypuszcza się również, że brzmiąca podobnie w większości języków nazwa "kawa" pochodzi od leżącego na zachodzie kraju miasta Kaffa.

Obecnie Etiopia produkuje wysokogatunkową kawę, która jest uprawiana bardzo prymitywnymi metodami bez użycia nawozów sztucznych. Najlepsze uprawy znajdują się w regionach Harar, Kaffa, Wellega i Sidamo.

W Etiopii, jako w jedynym kraju na świecie można obejrzeć unikatowy ceremoniał przyrządzania kawy, polegający na paleniu surowych ziaren, ubijaniu ich w moździerzu i parzeniu naparu w specjalnym dzbanku. Kawa podawana jest wtedy z dodatkiem prażonej kukurydzy a ceremoniałowi towarzyszy zapach palonego kadzidła.


(źródło: www.pozegnanie.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz