sobota, 18 kwietnia 2015

FRENCH PRESS


French Press znany jest również jako Press Pot. French Press jest to proste urządzenie do parzenia kawy opatentowane w 1929r. przez włoskiego projektanta Attilio Calimani.

French Press w zależności od kraju ma inną nazwę. I tak np. we Włoszech nazywają go Caffettiera a stantuffo. Brytyjczycy i Holendrzy nazywają go Cafetière, Amerykanie i Kanadyjczycy używają nazwy French Press lub Coffee Press, natomiast dla Australijczyków jest to nic innego, jak Coffee Plunger.

Jednak bez względu na nazwę, French Press wszędzie wygląda podobnie i ma jednakowe zastosowanie – ma za zadanie przygotować kawę.

French Press przez wiele lat ulegał różnym modyfikacjom i zmieniał swój design. Prawdopodobnie pierwsze urządzenia były produkowane we Francji. Współczesny French Press składa się z wąskiej, cylindrycznej zlewki -  zazwyczaj wykonanej ze szkła lub przezroczystego tworzywa sztucznego i jest wyposażony pokrywkę metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego, do której przymocowany jest filtr wykonany z drucianej siatki lub nylonu. Prostota mechanizmu i jego potencjał w możliwości kreowania design’u, sprawiły że na świecie pojawiły się mniej lub bardziej „udziwnione” formy tego urządzenia.

Parzenie kawy we French Pressie jest dziecinnie łatwe. Wystarczy zmielić w młynku kawę – jednak w tym przypadku ziarna muszę być grubo zmielone! Wsypujemy odpowiednią ilość kawy do szklanego naczynia French Pressa, zalewamy gorącą (ale nie wrzącą) wodą – najlepiej kiedy temperatura wynosi ok. 90 - 96 st. C. Zamykamy pokrywkę, czekamy 3 – 5 minut, dociskamy powoli tłok do końca i voilà! Nalewamy kawę do kubka czy filiżanki.


W przypadku korzystania z French Press otrzymujemy dodatkową korzyść, jaką jest większa dawka kofeiny. Dlaczego? Im kawa ma dłużą styczność z wodą tym więcej kofeiny się uwalnia. Tak więc w espresso kofeiny będzie naprawdę niewiele, za to w kawie przelewowej czy z French Press’a będzie jej najwięcej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz