czwartek, 12 czerwca 2014

KAFETIERA // KAFETIERKA


Kafetierka/kafetiera nazywa również Makinetką lub Kawiarką — jest to ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Kafetierki najbardziej popularne są we Włoszech.


Budowa kafetiery/kafetierki

Kafetierka najczęściej zrobiona jest ze stopu aluminium lub stali i składa się zwykle z:
  • podstawy z umieszczonym w niej zaworkiem bezpieczeństwa oraz gwintem;
  • elementu lejkowatego;
  • sitka;
  • gumowej uszczelki (opcjonalnie);
  • czajniczka z przykrywką i rączką;

Nowością są kaferierki podłączane bezpośrednio do prądu.


Jak korzystać z kafetiery/kafetierki?

Do podstawy wlewa się wodę, najlepiej przegotowaną (aby nie osadzał się kamień) w ilości nie przykrywającej zaworka bezpieczeństwa. Następnie wkładany jest lejek, do którego wsypuje się zmieloną kawę (można nasypać po brzegi lejka, a nawet w celu uzyskania gęstej i bardziej aromatycznej kawy usypać "górkę"). Kawy nie należy ubijać (można lekko uklepać). Od góry przykręca się mocno czajniczek wraz z uszczelką gumową i sitkiem. Całość stawia się na kilka minut na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej. Po kilku minutach, gdy wrząca woda przesączy się wskutek ciśnienia przez kawę w sitku, do czajniczka wypływa zaparzona kawa.


Czajniczek wykonany ze stopów glinu (aluminium) można myć tylko wodą ponieważ środki chemiczne, zwłaszcza stosowane w zmywarkach reagują ze stopem.

2 komentarze:

  1. Wiele urządzeń posiada różnego rodzaju uszczelki i jest to całkiem normalne, że po czasie one się po prostu zużywają. ja różnego rodzaju uszczelki gumowe https://powerrubber.com/kat/uszczelki-gumowe/ zamawiam przez internet i nie mam z tym najmniejszego problemu.

    OdpowiedzUsuń