poniedziałek, 28 kwietnia 2014

KAWA ROZPUSZCZALNA


Jednym z dostępnych w sklepach rodzajów kawy jest kawa rozpuszczalna i dziś właśnie o niej słów kilka …  

Jakie są początki kawy rozpuszczalnej?

Wspaniały smak i niepowtarzalny aromat kawy ludzkość znała od dawna, ale kawa w wersji rozpuszczalnej pojawiła się dopiero w latach 30. XX wieku. Przełomowym momentem w historii tego typu kawy był rok 1938, kiedy odkryto metodę przetwarzania na skalę przemysłową nadmiaru ziarna kawowego, czego efektem było uzyskiwanie produktu o przedłużonej trwałości. Łatwy do przyrządzenia i zachowujący najlepsze wartości ziarenek kawy napój, bardzo szybko zdobył wielu zwolenników. 

Rodzaje kawy rozpuszczalnej

Aby kawa rozpuszczalna zachowała swój oryginalny smak i aromat, podczas procesu produkcji muszą być spełnione określone warunki, które zależą od postaci kawy, jaka ma zostać uzyskana. Kawa rozpuszczalna może być:


  • aglomeryzowana (w kształcie granulek) - ekstrakt kawowy poddaje się procesowi granulacji;
  • liofilizowana (w postaci kryształków) - ekstrakt kawowy (czyli pokruszone ziarna kawy) zostaje zamrożony (temperatura wynosi ok. -40/-50 st. C), co powoduje że tworzą się kryształki lodu, które są usuwane, a ekstrakt osuszany w warunkach niskiego ciśnienia.
  • w proszku - ekstrakt kawowy (czyli pokruszone ziarna kawy) są przepuszczane – pod bardzo dużym ciśnieniem – przez strumień wody o wysokiej temperaturze, gdzie najpierw następuje oczyszczenie pokruszonych ziaren, a następnie odparowanie z niej wody. W rezultacie otrzymujemy suchą, sproszkowaną kawę.


Do kogo skierowana jest kawa rozpuszczalna?

Wydaje mi się, że kawa ta jest najlepszą propozycją przede wszystkim dla ludzi zabieganych oraz nie wtajemniczonych w świat prawdziwej dobrej kawy. Przy wszechobecnym pośpiechu i tempie życia, to doskonałe rozwiązanie na szybkie przygotowanie kawy. Jednak być może również wśród miłośników i pasjonatów kawy, znajdą się wielbiciele kawy rozpuszczalnej? Ale dobrze jest czasem zatrzymać się na chwilę i napić się pysznej świeżo zmielonej i zaparzonej kawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz