wtorek, 21 maja 2013

UPRAWA KAWY


Kawę pije się na całym świecie, ale uprawia się ją tylko w pasie między Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca. Miejsce, w którym uprawiana jest kawa determinuje jej smak – gleba, klimat i metoda obróbki ziaren determinują właściwości ziaren. Pewien francuski winiarz określił to mianem „goût de terroir” – smak miejsca pochodzenia. Pod względem geograficznym wyróżniamy 3 regiony uprawy kawy: wschodnia Afryka i Półwysep Arabski, Południowo – Wschodnia Azja i region wysp Pacyfiku oraz Ameryka Południowa.

Drzewa kawowca - kawowiec jest rodzajem rośliny z rodziny marzanowatych. Są to krzewy bądź małe drzewa rosnące głównie w klimacie subtropikalnym Afryki i południowej Azji. Podobnie jak wiele innych owoców, owoce kawowca rosną na drzewach i są podobne do wiśni. Jednak to nie owoce są tu najważniejsze, ale ich pestki. Dojrzałe owoce mają kolor ciemnoczerwony, ich miąższ jest słodki i zawiera zwykle dwa ziarenka okryte twardą łuską - tzw. pergaminem, pod którym jest jeszcze wewnętrzna osłonka zwana srebrną skórką. Średnio owoce kawowca dojrzewają ok. 9 miesięcy. Gleba, klimat, wysokość, na jakiej rosną drzewa oraz otaczające je rośliny wpływają na smak produkowanych przez nie ziaren. Niektóre drzewa osiągają wysokość nawet ponad 10 m. Jednak większość z nich hodowana jest do wysokości 3 - 3,5 m dla wygody podczas zbiorów. Drzewko kawowca ma ciemnozielone błyszczące liście rosnące parzyście. Na jednym drzewku mogą równocześnie występować dojrzałe i niedojrzałe owoce przez cały rok. Jego delikatne białe kwiaty mają zapach podobny do pomarańczy.

Zbiory - drzewo zaczyna owocować po 4 - 6 latach od zasadzenia. Przeciętnie w ciągu jednego roku drzewo kawowe produkuje tyle owoców, by po przetworzeniu otrzymać 0,5 kg palonej kawy. Drzewo potrzebuje zatem całego roku by wyprodukować to, co większość ludzi jest w stanie wypić w ciągu jednego tygodnia. Gdy nadchodzi czas zbiorów, drzewa kawowców pokrywają się jasno czerwonymi owocami. Ziarna kawy znajdują się we wnętrzu owoców. Skóra pokrywająca owoce jest bardzo gruba i ma gorzki smak. Natomiast znajdujący się pod nią owoc jest słodki i ma strukturę podobną do winogrona. Pod warstwą owocu znajduje się przypominająca pergamin skórka, która chroni ziarna wewnątrz owocu. Po zdjęciu skórki widoczne są dwa ziarenka gotowe do dalszej obróbki. Zielone ziarna kawy pakowane są w worki po 60 kg (taka jest ustalona norma na pakowanie kawy na plantacjach).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz