czwartek, 18 kwietnia 2013

KOFEINA


Kofeina (znana również jako teina - gdy źródłem jest herbata, guaranina - z guarany, mateina - z mate) jest alkaloidem purynowym znajdującym się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Kofeina jest stymulantem. Jest stosowana jako dodatek do wielu napojów takich jak na przykład napoje energetyzujące. Stosowana jest w silnym zatruciu alkoholem, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Stosowana w ilościach 100 - 300mg dziennie działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu, nie uzależnia i nie daje skutków ubocznych. Dawka śmiertelna kofeiny przy podaniu doustnym dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała.

Słowo "kofeina" powstało ze słowa "kawa". Kofeina spożywana za pośrednictwem różnych produktów jest najszerzej konsumowaną na świecie psychoaktywną substancją, acz w przeciwieństwie do większości innych podobnych substancji, jest spożycie jest legalne. W Ameryce Północnej aż 90% ludzi konsumuje codziennie kofeinę.

Nazwa chemiczna kofeiny to 1,3,7-trimetyloksantyna lub 3,7-dihydro-1,3,7-trimetylo-1H-puryno-2,6-dion. W stanie czystym tworzy białe, długie, giętkie kryształy o temperaturze topnienia 237 stopni Celsjusza. Rozpuszcza się w gorącej wodzie, chloroformie i benzenie. Jest gorzka w smaku. W budowie jest zbliżona do dwóch innych alkaloidów purynowych: teobrominy i teofiliny.

Źródła kofeiny:
• kawa (jedna filiżanka kawy zawiera około 75-250 mg kofeiny)
• herbata (50-60mg)
• yerba mate (ostrokrzew paragwajski)
• czekolada
• guarana
• orzeszki cola.

Jak kofeina działa na organizm?
• pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego
• pobudza równomiernie korę mózgową (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne)
• przyspiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie na tlen
• zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych
• pobudza wydzielanie soku żołądkowego
• działa moczopędnie, przez co korzystnie wpływa na pracę nerek
• wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem.

wtorek, 16 kwietnia 2013

GATUNKI KAWY


Tak naprawdę są tylko dwa gatunki kawy – Arabica i Robusta – z których produkuje się większość kaw na całym świecie.

1. ARABICA (Coffea arabica) – jest to najpopularniejszy i najlepszy gatunek kawy. Arabica została odkryta i hodowana w Jemenie. Arabica znana jest również jako "krzew kawy Arabii" czy "górska kawa". Sądzi się, że kawa arabska to pierwszy gatunek kawy kultywowany przez ludzi, rosnący w południowo - zachodniej Arabii już od ponad 1.000 lat. Drzewa z rodzaju Arabica rosną na wyższych wysokościach (1.300 - 1.500 metrów), mają bogatszy smak niż inne gatunki i zawierają ok. 1 – 1,7% kofeiny. Arabica jest rośliną samozapylającą się, a jej ziarna są dość twarde i dają niezwykle aromatyczny napar. Dzika Arabica rośnie do około 7-12 metrów wysokości, a jej dojrzewanie zajmuje około siedmiu lat. Roślina ta toleruje niskie temperatury, jednak nie mróz, a najlepiej rozwija się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Produkowana komercyjnie Arabica osiąga przeważnie 5 metrów wysokości. Najczęściej jest uprawiana na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Ameryki Południowej, na Cejlonie, Jawie i Sumatrze. Kawa kwitnie i owocuje prawie przez cały rok. Owoc o barwie - w odcieniu od czerwonego do purpurowego - ma 10 - 15 mm długości, jest mięsisty i zawiera wewnątrz dwie pestki, które są otoczone cienką, srebrzystą łupiną. Zewnętrzne części owocu usuwa się poprzez poddanie owoców fermentacji, a następnie wypłukanie nadgniłej, miękkiej owocni. Wysuszone pestki mają barwę szarozieloną i w tej postaci są wysyłane do krajów przeznaczenia. Palenia ziarna kawowego dokonuje się bezpośrednio przed sprzedażą. Podczas prażenia powstają w nasionach substancje nadające im charakterystyczny smak.

2. ROBUSTA (Coffea canephora) – jest to gatunek kawy pochodzący z zachodniej Afryki. Produkowany jest obecnie głównie w Afryce i Brazylii ale ten gatunek kawy rośnie także w południowo-wschodniej Azji, gdzie pod koniec XIX wieku francuscy koloniści zapoznali z uprawą mieszkańców Wietnamu. (Wietnam jest obecnie drugim na świecie eksporterem kawy). Około 1/3 światowej produkcji kawy pochodzi z gatunku Robusta. Robusta jest łatwiejsza w uprawie niż Arabica, stąd też tańsza w produkcji. Kawa ta zawiera średnio dwa razy więcej kofeiny (ok. 2 - 4,5%), niż Arabica. Robusta rośnie jako drzewo do wysokości około 10 metrów, a jej owoce (dojrzałe mają owalny kształt), potrzebują około 10 - 11 miesięcy aby dojrzeć. Plantacje Robusty, w przeciwieństwie do Arabicy, opierają się na olbrzymich powierzchniach i są mniej wrażliwe na choroby, zmiany klimatu i szkodniki. Niestety ten gatunek kawy charakteryzuje się ostrzejszym smakiem – jest bardziej gorzka. Robusta jest uważana za gatunek gorszej jakości od Arabicy i przez co stosuje się ją głównie w mieszankach jako wypełniacz, ale używana jest także do produkcji kaw rozpuszczalnych oraz w mieszanek espresso dla uzyskania charakterystycznej kremowej pianki, tzw. "crema".

3. INNE GATUNKI – kawa liberyjska (Coffea liberica), kawa wyniosła (Coffea excelsa) oraz kawa arabska skrzyżowana z kawą koszykową (Robustą) - Arabusta (Arabica Robusta).

sobota, 13 kwietnia 2013

REGIONY UPRAWY KAWY


Kawa jest uprawiana na całym świecie, jednak patrząc jak na mapie położone są plantacje kawowców, łatwo zauważyć że w znacznej większości znajdują się one pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Ze względu na to, że w każdym rejonie, gdzie kawy są uprawiane, występują inne gleby oraz warunki klimatyczne, każda kawa ma inny smak, kwasowość i aromat. 

1. Ameryka Łacińska i Ameryka Południowa - kawy z tego regionu mają bardzo delikatny smak i aromat, ale jednocześnie posiadają wysoką kwasowość. Pijąc kawę z Ameryki Łacińskiej lub Ameryki Pd niejednokrotnie można wyczuć nuty orzechowe, kawowe lub czekoladowe. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z kawą - zdecydowanie zacznij od kawy z tego regionu.

2. Afryka i Półwysep Arabski - to miejsce powszechnie uznawane za narodziny kawy. Kawy pochodzące z tego rejonu mają średnią kwasowość oraz średni lub intensywny smak. Degustując kawy, których ziarna pochodzą z Afryki i Półwyspu Arabskiego, bardzo często można wyczuć owocowe nuty. W kawach wyrastających na glebach w Kenii i Etiopii - dominuje smak cytrusów, a w tych z Arabii - owoce leśne, a nawet wino! 

3. Region Azji i Pacyfiku - kawy pochodzące z plantacji tutaj położonych, mają bardzo wyrazisty, często ziemisty smak, a polecane są głównie dla wytrawnych kawoszy.


www.papanicholas.com/guide/wherecoffeecomesfrom.aspx

wtorek, 9 kwietnia 2013

MYŚLI PORANNE PRZY KAWIE



Marzenia są po to, aby je realizować, a nie po to, aby tylko o nich myśleć ... 


Kiedyś miałam marzenie... widząc spadającą gwiazdę nie omieszkałam je wypowiedzieć, chciałam mieć komputer. To było dawno, jeszcze przed epoką Internetu, kiedy posiadanie komputera było czymś wielkim. W końcu doczekałam się, to był rodzinny komputer, ale był u mnie w pokoju :-) Kiedy tylko udało mi się samej zarobić, to kupiłam swojego laptopa ... choć już z niego nie korzystam, jest zawsze tam gdzie ja i przypomina mi o tym, że w życiu wszystko jest możliwe, jeśli się tylko tego chce ....

Życie jest zbyt krótkie, żeby jedynie się zastanawiać i planować, trzeba działać, myśleć i realizować swoje marzenia.

Ostatnio mój znajomy powiedział, że "(...) chyba zacznie też chodzić na siłownię", zapomniałam mu powiedzieć, że powinien jeszcze raz powtórzyć zdanie, ale bez słowa "chyba" - zdradza ono niepewność, sprawia że to czego chcemy oddalamy od siebie, odsuwamy w bliżej nieokreśloną przyszłość. A jeśli czegoś chcemy, czy potrzebujemy, to dlaczego mamy sobie tego odmawiać?

Każdy z nas ma cele czy marzenia, więc dążmy do ich spełnienia!

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Nie tylko o kawie, czyli myśli wieczorne ...



Każdego dnia wkładamy maskę, czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie. Inną maskę dla rodziny, inną dla przyjaciół, jeszcze inną dla małżonka i kolejną dla współpracowników .... We współczesnym świecie coraz mniej o sobie wiemy, coraz bardziej pochłaniają nas trudy dnia codziennego, NASZE sprawy, NASZE kłopoty - te mniejsze czy większe, stają się najważniejsze, lecz czy ktoś z nas dostrzega tych, którzy potrzebują naszego wsparcia, dobrego słowa, poświęcenia uwagi? Kilka minut, godzin względem wieczności, to przecież tak niewiele, a komuś to być może bardzo pomoże...

Maska jest słowem kluczem, to bardzo ważne, aby dotrzeć do drugiego człowieka, odkryć prawdę i potrzeby kryjące sie pod pozorami. Bardzo często jest tak, że ludzie którzy są bardzo nieszczęśliwi lub bardzo samotni, na co dzień wkładają maskę szczęścia, dlatego wydaje się nam, że to musi być naprawdę radosny człowiek, choć tak naprawdę jego dusza krwawi... Czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się dlaczego niektórzy ludzie mają takie piękne oczy? Podobno najpiękniejsze oczy mają ci, co bardzo wiele łez wylali ...

Stojąc nad grobem kogoś, kogo znaliśmy, a kto odszedł na własne życzenie, wspominamy tego człowieka - jaki był dobry, mądry, tylko po co odebrał sobie życie? Tylko zapominamy pomyśleć o nas samych, o tym że może kiedy ten ktoś nas potrzebował, nie mieliśmy dla niego czasu, bo NASZE życie, NASZA rodzina zawsze były ważniejsze .... Jeśli ktoś jest dla nas ważny, istotny w naszym życiu, zawsze znajdziemy dla niego chwilę, a jeśli nie ... przynajmniej nie zgrywajmy pozorów, nie dawajmy złudnej nadziei, to najgorsze co może nas w życiu spotkać, fałszywi pozoranci .... Ludzie "udający" zainteresowanie naszymi problemami, pragnący jedynie "doraźnie" nam pomóc, a tak naprawdę kombinujący, jak najszybciej i dla nich bezboleśnie wymiksować sie z naszego życia. Takich ludzi, niestety, jest coraz więcej, a co za tym idzie, tych którzy ciepią w samotności, jeszcze więcej.

Dlatego też zawsze patrz w oczy swego rozmówcy i jeśli ktoś jest dla Ciebie ważny, znajdź dla niego czas, bez względu na wszystko, zanim będzie za późno ....


wtorek, 2 kwietnia 2013

ETYMOLOGIA SŁOWA "KAWA"


http://fr.my-walls.net/coupe-cafe-2

Nazwa "kawa" pochodzi od arabskiego słowa "kahwa". Kahva w języku arabskim posiada podwójne znaczenie - używana jest zarówno do określenia wina, jak i kawy. 

Niektórzy pochodzenie słowa "kawa" przypisują najbardziej znanemu w Etiopii regionowi uprawy kawy, którym jest Kaffa.

Słowo "coffee" pojawiło się w języku angielskim ok. 1598 roku - jako odpowiednik na włoskie "caffe".