sobota, 13 września 2014

PRZECHOWYWANIE KAWY


Kawa - jak każdy inny produkt żywnościowy - posiada swoją datę przydatności. Niestety często zdarza się, iż na półkach osiedlowych sklepów czy hipermarketów, znajdziemy przeterminowane produkty. Dlatego przed zakupem kawy, powinno się sprawdzić, do kiedy można ją spożyć - wiadomo, że im dalszy termin, tym lepiej. Ja osobiście preferuję zakup kawy w sklepach "dla kawoszy", gdyż tutaj mogę mieć większą pewność, iż produkty są świeże i wysokiej jakości. Ostatnio odkryłam w Warszawie kawiarnię, gdzie pracownicy sami na miejscu palą ziarna kawy! 

Bardzo ważne jest, aby po otwarciu opakowania, kawa została zużyta najlepiej w ciągu tygodnia, bowiem im dłużej pozostaje otwarta, tym szybciej wietrzeje i traci swoje walory smakowe. Gdyby ktoś miał dostęp do świeżo palonych ziaren kawy, wówczas należy odczekać 5 dni na pierwsze parzenie i od tego czasu, trzeba ją zużyć w ciągu ok. 3 tygodni.

Jak należy prawidłowo przechowywać napoczęte opakowanie kawy? Kawę należy trzymać w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu i najlepiej w szklanym zamykanym pojemniku. Najczęściej popełnianym błędem - co potwierdzi każdy barista - jest trzymanie kawy w lodówce!! Kawa bardzo łatwo się psuje, dlatego też nie powinna mieć kontaktu z wodą, czego w przypadku zimnej i wilgotnej lodówki - nie da się uniknąć. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz