środa, 30 kwietnia 2014

DODATKI KAWOWE


Mała czarna, to nie tylko określenie na sukienkę, którą nota bene każda kobieta powinna mieć w swojej szafie, ale najbardziej popularna forma serwowanej na świecie kawy. Jednak nie zapominajmy o tym, że ile ludzi, tyle smaków, dlatego też nie każdy z nas będzie się ekscytował akurat taką kawą. A więc jakie dodatki są powszechnie stosowane przy spożywaniu kawy? 

Chyba na pierwszym miejscu większość ludzi wymieni mleko, śmietankę do kawy lub tzw. zabielacz do kawy. Ale są tacy, którzy nie wyobrażają sobie picia gorzkiej kawy, dlatego też na pewno wymienią cukier, który niewątpliwie jest jednym ze składników najczęściej dodawanym do kawy i mowa tu nie tylko o białym cukrze, ale i o brązowym, trzcinowym, a także z buraków cukrowych! Przypomnijmy, że cukier występuje nie tylko w postaci sypkiej, ale w kostkach czy kryształkach. 

zdjęcie: www.eradomianki.pl/media/przeglady/normal/nh0Y9Nq4UGtAwJGRGEMH.pngs

Jeśli serwowana jest jest bardzo mocna czarna kawa - np. espresso czy kawa po turecku - powinna do niej zostać podana szklanka zimnej wody. Istnieje wiele poglądów na to, czy ma być to woda gazowana czy też niegazowana, jednak najistotniejszy jest cel jej zaserwowania, służy ona bowiem do przepłukania ust podczas picia wyjątkowo intensywnej i mocnej kawy. 

Cóż jeszcze bywa podawane wraz z kawą? Oczywiście słodycze! W zależności od kraju w jakim przebywamy mogą to być cynamonowe bądź imbirowe ciasteczka (Wielka Brytania), kostki czekolady lub praliny (Belgia, Szwajcaria), trufle w czekoladzie, bezy, małe rożki lub po prostu kruche ciasteczka. Jednak prawdziwy kawosz z całej palety łakoci podawanych do kawy, na pewno wybrałby ziarana palonej kawy oblane czarną czekoladą! A na jaki dodatek do kawy wy się dzisiaj skusicie?

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

KAWA ROZPUSZCZALNA


Jednym z dostępnych w sklepach rodzajów kawy jest kawa rozpuszczalna i dziś właśnie o niej słów kilka …  

Jakie są początki kawy rozpuszczalnej?

Wspaniały smak i niepowtarzalny aromat kawy ludzkość znała od dawna, ale kawa w wersji rozpuszczalnej pojawiła się dopiero w latach 30. XX wieku. Przełomowym momentem w historii tego typu kawy był rok 1938, kiedy odkryto metodę przetwarzania na skalę przemysłową nadmiaru ziarna kawowego, czego efektem było uzyskiwanie produktu o przedłużonej trwałości. Łatwy do przyrządzenia i zachowujący najlepsze wartości ziarenek kawy napój, bardzo szybko zdobył wielu zwolenników. 

Rodzaje kawy rozpuszczalnej

Aby kawa rozpuszczalna zachowała swój oryginalny smak i aromat, podczas procesu produkcji muszą być spełnione określone warunki, które zależą od postaci kawy, jaka ma zostać uzyskana. Kawa rozpuszczalna może być:


  • aglomeryzowana (w kształcie granulek) - ekstrakt kawowy poddaje się procesowi granulacji;
  • liofilizowana (w postaci kryształków) - ekstrakt kawowy (czyli pokruszone ziarna kawy) zostaje zamrożony (temperatura wynosi ok. -40/-50 st. C), co powoduje że tworzą się kryształki lodu, które są usuwane, a ekstrakt osuszany w warunkach niskiego ciśnienia.
  • w proszku - ekstrakt kawowy (czyli pokruszone ziarna kawy) są przepuszczane – pod bardzo dużym ciśnieniem – przez strumień wody o wysokiej temperaturze, gdzie najpierw następuje oczyszczenie pokruszonych ziaren, a następnie odparowanie z niej wody. W rezultacie otrzymujemy suchą, sproszkowaną kawę.


Do kogo skierowana jest kawa rozpuszczalna?

Wydaje mi się, że kawa ta jest najlepszą propozycją przede wszystkim dla ludzi zabieganych oraz nie wtajemniczonych w świat prawdziwej dobrej kawy. Przy wszechobecnym pośpiechu i tempie życia, to doskonałe rozwiązanie na szybkie przygotowanie kawy. Jednak być może również wśród miłośników i pasjonatów kawy, znajdą się wielbiciele kawy rozpuszczalnej? Ale dobrze jest czasem zatrzymać się na chwilę i napić się pysznej świeżo zmielonej i zaparzonej kawy.

sobota, 5 kwietnia 2014

EGZOTYCZNE OWOCE - KUMKWAT



Kumkwat (Fortunella Swingle) – to mały, kulisty bądź podłużny owoc, który swoim kształtem bardzo przypomina miniaturkę pomarańczy i rośnie na krzewach oraz małych drzewkach.

Początkowo owoc ten był uprawiany tylko w Chinach, jednak współcześnie hodowany jest prawie na całym świecie zarówno w Afryce, na Dalekim Wschodzie, w obu Amerykach , a także w Europie – głównie w Grecji – do której został sprowadzony w XIX wieku.

Kumkwaty otoczone są cienką, jadalną skórką, pod którą kryje się słodko – kwaśny miąższ zawierający jedną lub dwie pestki. Owoce te są źródłem witaminy C oraz potasu.
  


Te miniaturowe pomarańcze, mają bardzo szerokie zastosowanie w świecie kulinarnym. Oprócz zjadania „na surowo”, można z nich robić konfitury, marmolady, a nawet kompot czy likier. Kumkwaty używane są również jako dekoracja deserów i napojów.

Niestety, kumkwat nie jest owocem, który w Polsce można nabyć w każdym sklepie, jednak dla wytrawnego kucharza, czy miłośnika gotowania, nie ma rzeczy niemożliwych!