niedziela, 21 września 2014

OPOWIEŚĆ EDUARDO DE FILIPPO


Wielki Eduardo De Filippo, włoski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser żyjący w Neapolu w XX wieku, w jednej ze swych opowieści opisuje używanie „abbrustulaturo” (neapolitańskie słowo opisujące miejsce do palenia kawy) i panującą tam atmosferę. De Filippo odnotował, iż mniej zamożne rodziny same paliły kawę, ponieważ jej zielone ziarna były o wiele tańsze. Cudowny, nieodparty zapach palonej kawy, wydobywający się z balkonów, przenikał liczne ulice i uliczki Neapolu. 

A czym dokładnie było "abbrustulaturo”? To cylinder o długości 30 - 60 centymetrów, który przez pręt był zamocowany do metalowej skrzynki, na podstawie której mieściło się palenisko z żarzącymi się węgielkami. Zielone ziarna kawy wkładano do środka cylindra, po czym stale kręcąc korbką umieszczoną na drugim końcu cylindra mieszano je, aż przybrązowiły się na kolor określany wówczas jako „szaty mnicha”.

sobota, 13 września 2014

PRZECHOWYWANIE KAWY


Kawa - jak każdy inny produkt żywnościowy - posiada swoją datę przydatności. Niestety często zdarza się, iż na półkach osiedlowych sklepów czy hipermarketów, znajdziemy przeterminowane produkty. Dlatego przed zakupem kawy, powinno się sprawdzić, do kiedy można ją spożyć - wiadomo, że im dalszy termin, tym lepiej. Ja osobiście preferuję zakup kawy w sklepach "dla kawoszy", gdyż tutaj mogę mieć większą pewność, iż produkty są świeże i wysokiej jakości. Ostatnio odkryłam w Warszawie kawiarnię, gdzie pracownicy sami na miejscu palą ziarna kawy! 

Bardzo ważne jest, aby po otwarciu opakowania, kawa została zużyta najlepiej w ciągu tygodnia, bowiem im dłużej pozostaje otwarta, tym szybciej wietrzeje i traci swoje walory smakowe. Gdyby ktoś miał dostęp do świeżo palonych ziaren kawy, wówczas należy odczekać 5 dni na pierwsze parzenie i od tego czasu, trzeba ją zużyć w ciągu ok. 3 tygodni.

Jak należy prawidłowo przechowywać napoczęte opakowanie kawy? Kawę należy trzymać w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu i najlepiej w szklanym zamykanym pojemniku. Najczęściej popełnianym błędem - co potwierdzi każdy barista - jest trzymanie kawy w lodówce!! Kawa bardzo łatwo się psuje, dlatego też nie powinna mieć kontaktu z wodą, czego w przypadku zimnej i wilgotnej lodówki - nie da się uniknąć.